Vana, nebo sprchový kout? Zjistěte, jaké řešení je to pravé
Hlavním kritériem při výběru sanitárního vybavení, je prostor, který koupelna nabízí. Dilema, jestli zvolit vanu, nebo sprchový kout, trápí řadu lidí. Každá varianta má své výhody i nevýhody a finální rozhodnutí závisí na individuálních potřebách, velikosti koupelny a dalších faktorech. Zjistěte, jak vybrat ideální řešení pro svou koupelnu.
Co je lepší: vana, nebo sprchový kout?
Jedno správné řešení pro všechny neexistuje. Vždy záleží na vašich osobních preferencích a požadavcích. Volba mezi vanou nebo sprchovým koutem závisí na mnoha faktorech a bývá často náročná, neboť každé řešení má svá pro a proti.
Řiďte se rozměry koupelny
Ti, kteří bojují s místem, volí nejčastěji sprchový kout, protože je prostorově úspornější a díky svému kompaktnímu designu a efektivnímu využití místa nezabírá tolik místa jako vana, což z něj činí ideální řešení do malé koupelny. Kromě úspory místa přináší sprchový kout i moderní vzhled, který vaši koupelnu opticky zvětší.
Preferujete praktičnost, nebo maximální pohodlí?
Všichni, kteří si po dlouhém dni rádi dopřejí relax a odpočinek, ocení spíše vanu. Pro milovníky osvěžujícího sprchování a pro ty, kteří nemají čas na dlouhé koupele, je sprchový kout vhodnější volbou – než byste napustili vanu, budete dávno po sprše. Nemusíte se bát, že vám sprchový kout neposkytne dostatečné pohodlí, komfort však zpravidla roste s rozměry koutu. Do prostornějšího modelu můžete umístit i sedátko nebo stoličku.
Myslete na to, kdo bude koupelnu využívat
Rodina s malými dětmi bude mít patrně na koupelnu jiné požadavky než seniorský pár. Pokud plánujete nebo už máte děti, vana bude na jejich koupání praktičtější. Pro seniory nebo osoby se sníženou pohyblivostí je přístupnější a bezpečnější sprchový kout, zejména pokud je vybaven protiskluzovými prvky.
Jak je to s pořizovacími náklady a úsporou vody?
Cena se odvíjí od konkrétního modelu, materiálu, velikosti a dalších faktorů, ale obecně lze říct, že základní verze sprchového koutu vyjde levněji než klasická vana. Co se týče spotřeby vody, vychází z toho sprchový kout také lépe. V průměru se při sprchování spotřebuje 30–50 l vody, kdežto plná vana pojme 100 až 150 l vody. Sprchové kouty jsou tak ekologičtějším a úspornějším řešení.
Rozhodující mohou být i požadavky na instalaci
Vana a sprchový kout vyžadují různé podmínky instalace, které byste měli vzít při výběru v potaz. U sprchového koutu je klíčové zajistit správné odtékání vody, což vyžaduje precizně nainstalovanou vaničku nebo odtokový žlábek. Pokud plánujete instalovat sprchový kout přímo na podlahu, musíte zajistit dostatečný spád a kvalitní hydroizolaci pod koutem. U vany je nezbytné mít snadný přístup k odtokovému sifonu pro případnou údržbu a opravy.
Roli hraje také údržba
Snadněji vyčistíte vanu než sprchový kout. Kvůli jeho konstrukci, záhybům a profilům je to o něco složitější a hrozí větší riziko, že se na něm může usadit vodní kámen a jiné nečistoty.
Vana, nebo sprchový kout – přehledné srovnání
Vana |
Sprchový kout |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pokud se nemůžete rozhodnout mezi vanou nebo sprchovým koutem, zvažte kompromisní řešení v podobě vany se sprchovou zástěnou nebo multifunkčního sprchového koutu se sedátkem či vyšší vaničkou.
Sprchový kout nabízí řadu možností
V nabídce seženete různé variace sprchových koutů, jednodvéřové a dvoudvéřové systémy, kouty typu pevný díl a dveře nebo můžete sáhnout po samostatných dveří do niky. Stěny koutu lze usadit na nízké či vysoké vaničky, nebo přímo na dlažbu v kombinaci s odtokovým žlabem.
K dispozici jsou rámové i bezrámové sprchové kouty a několik typů otevírání sprchových dveří:
- posuvné sprchové dveře – nezasahují do prostoru koupelny, ale vstup do koutu může být v některých případech malý;
- pantové sprchové dveře – jsou uchyceny k pevnému bodu pomocí pantů umístěných na bočním okraji dveří. Jedná se o čisté a elegantní řešení, ale je potřeba myslet na to, že se otevírají do prostoru;
- pivotové sprchové dveře – se otáčejí kolem osy dovnitř či ven sprchového koutu podle vybraného typu.
- zalamovací sprchové dveře – nabízí velkorysý vstup i v menším koutě, dle typu dveří se otevírají dovnitř či ven a jsou tedy prostorově méně náročné;
- walk-in – neboli otevřený sprchový kout tvořený sprchovou zástěnou představuje otevřené řešení sprchového prostoru.
Zajímavou variantu představuje sprchový box
Sprchový kout si sice přizpůsobíte svým potřebám, často se ale neobejdete bez stavebních úprav. Naproti tomu sprchový box je samonosný, můžete ho umístit kamkoliv – stačí ho napojit na rozvody vody a odpad (případně elektřinu) a máte hotovo.